American Standard 18DB.9291800.075 – Pekoe 29×18 inch Double Bowl Stainless Steel Kitchen Sink
SKU: 18DB.9291800.075
Add to Compare
Estimate Shipping
Description
18 gauge stainless steel
Fabricated double bowl
10 mm radius corners
9″ (229 mm) deep bowls
Under mount sink
SoundSecure+™ sound pads
StoneLock™ undercoating
Two bottom grids included
Two waste fittings included
Sink clips included Nominal Dimensions:29″ x 18″ x 9″ (737 x 457 x 229 mm)Bowl Size: Each Bowl13″ (330 mm) wide16″ (406 mm) front-to-back9″ (229 mm) deep
View more
Additional information
Weight 34.000 lbs
Dimensions 32.625 × 21.875 × 13.375 in